Plecak worek

Uszyj sobie plecak na wakacje

 

Wakacje trwają w najlepsze, słońce świeci, pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. A skoro wybieramy się na plaże, piknik czy wycieczkę rowerową musimy mieć się w co spakować. Dzisiaj pokażę Wam jak uszyć modny, praktyczny, wakacyjny plecak- worek. Jakie są jego zalety? Jest pojemny, wygodny i bardzo prosty do zrobienia.

Czego potrzebujemy?

Materiału, sznurka (ok. 3 m), nici, nożyczek szpilek, centymetra, maszyny do szycia.

 

Naszą pracę zaczynamy od przygotowania odpowiednich kawałków materiału. Możecie przygotować jeden duży kawałek materiału o wymiarach 36 cm x 92 cm lub tak jak ja dwa kawałki – każdy o wymiarach 36 xm 46 cm. Jeżeli przygotujecie jeden duży kawałek będzie mniej szycia – nie musicie zszywać worka na dole, wystarczy, że złożycie tkaninę na pół i szyjecie tylko boki. Ja szyję worek z dwóch kawałków.

Przygotowujemy także dwa małe kawałki, które posłużą nam za mocowanie sznurka na dole plecaka. Każdy kawałek składamy na pół i zszywamy dłuższy bok. Wywijamy na prawą stronę, zaprasowujemy i mamy gotowe mocowanie sznurka.

 

Skoro mamy już mocowania zaczynamy szyć plecak. Nie mam overlocka w związku z tym, żeby zabezpieczyć krawędzie obszyłam je zygzakiem.

Przykładamy materiał prawą stroną do prawej strony. Zszywamy dół.

Na sam dół plecaka wkładamy przygotowane wcześniej mocowania sznurka – pętelka musi znajdować się na prawej stronie plecaka!! Pamiętajcie żeby ją prawidłowo włożyć.

Odmierzamy około 5 cm od góry i zaznaczamy (tego 5 centymetrowego kawałka nie zszywamy). Będzie to tunel na przeciągnięcie sznurka. Zwróćcie uwagę na grubość waszego sznurka. Jeżeli jest cienki, możecie uszyć trochę węższy tunel, jeżeli jest bardzo gruby musi być szerszy. Sznurek będzie przeciągany dwa razy, więc muszą się zmieścić dwie szerokości sznurka. Spinamy boki szpilkami i zszywamy.

Po wywinięciu na prawą stronę dół plecaka powinien wyglądać tak:

Znów wywijamy plecak na lewą stronę i szyjemy tunele. Pracujemy tylko na niezszytej części. Zawijamy około 1 cm krawędzi do środka, składamy nasz niezszyty materiał na pół i szyjemy.

Wywijamy na prawą stronę i już widać nasz tunel. Z drugiej strony szyjemy tunel w taki sam sposób.

Teraz pozostaje tylko przeciągnięcie sznurka. Wykorzystajcie do tego agrafkę lub wsuwkę do włosów zaczepiając ją o sznurek. Sznurek przecinamy na dwa kawałki (około 1,5 m). Jedną część wkładamy w tunel i przeciągamy tak aby sznurek wyszedł z tej samej strony.

Powtarzamy to z drugiej strony. Możemy już zamykać i otwierać plecak.

Końce przekładamy przez nasze mocowanie i zawiązujemy na supeł. Odcinamy nadmiar sznurka i zabezpieczamy końce zapalniczką.

Plecak jest gotowy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *