Jak szyć z filcu?

Dlaczego warto zacząć szyć z filcu? Ponieważ to bardzo proste, a efekt waszej pracy pozytywnie Was zaskoczy.

Z filcu szyję zabawki dla dzieci oraz ozdoby. Pierwszą rzeczą jaką uszyłam były świąteczne renifery. Wyszły piękne! I tak „wkręciłam się” w filc – kupiłam na Allegro około 20 kolorów. Ze względu na to, że nie szyje nic dużego kupuję kawałki w formacie A4. Dla mnie są wystarczające.

Kolejnym filcowym wyzwaniem jakie podjęłam było uszycie quiet book. Co to jest quiet book? To materiałowa, edukacyjna książeczka dla dzieci (nazywana również książeczką manipulacyjną, cichą, wyciszającą). To świetna zabawka, która może wiele nauczyć (np. jak wiązać sznurówki, jak zapinać guziki). Wszystko zależy od tego jakie strony w niej umieścicie. W internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji.

Prawie wszystkie elementy mojej książeczki szyłam ręcznie właśnie z filcu. Pracowałam nad nią długo, ale była to bardzo przyjemna praca.

 

Czego potrzebujemy, żeby rozpocząć naukę ręcznego szycia z filcu?

Filcu, igły, nożyczek (małych i dużych), kordonka lub muliny (ja używam kordonka).

 

Jak szyć z filcu?

Możemy szyć ręcznie lub na maszynie. Na maszynie oczywiście jest szybciej, ja jednak wolę szyć ręcznie. Najpopularniejszym ściegiem wśród szyjących z filcu jest ścieg dziergany, mi bardziej odpowiada fastrygowy i właśnie taki wykorzystuje w moich pracach.

 

Jak szyć z wykrojem?

Wykrój możecie stworzyć sami lub ściągnąć gotowy z internetu. Możecie także rysować poszczególne elementy bezpośrednio na filcu i wycinać je. Warto jednak przygotować papierowy wykrój – możecie go zachować i dzięki niemu zrobić kilka takich samych elementów – zajmie to mniej czasu niż malowanie każdego na filcu. Papierowy wykrój przypinamy do filcu za pomocą szpilek i wycinamy.

 

Czym wypełniam to co uszyłam?

Kupuję najtańsze poduszki w IKEI, rozpruwam i mam całkiem sporo wypełniacza 🙂 Czasem używam także owaty.

 

Kiedy zaczynacie? Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *